Правила

Положення Всеукраїнського турніру юних істориків
І. Загальні положення
Турнір юних істориків проводиться відповідно до «Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності», затвердженого наказом Міністерства освіти України від 18 серпня 1998 р. № 305. Правила ТЮІ розробляються і затверджуються Організаційним Комітетом (ОК) і можуть змінюватись тільки ним.
ТУРНІР ЮНИХ ІСТОРИКІВ (ТЮІ) – це змагання між командами школярів старших класів, які уміють на високому науковому рівні викласти та довести свою точку зору тієї чи іншої історичної події, наукової роботи, даних архівного документа та обґрунтувати її в наукових дискусіях – історичних раундах.
ІІ. Завдання ТЮІ
Завдання для заключного етапу складаються Організаційним Комітетом і розсилаються не пізніше листопада. Ці завдання можуть бути запропоновані для проведення шкільних, районних, міських та обласних турнірів. Завдання фінального туру повідомляються під час проведення заключного етапу Турніру.
IІI. Організаційний комітет ТЮІ
До Організаційного Комітету ТЮІ входять представники Міністерства освіти і науки України, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, Голова журі, заступники Голови журі, експерт-консультант.
IV. Учасники турніру
1. Представництво команд
У Всеукраїнському турнірі юних істориків можуть брати участь учні старших класів загальноосвітніх навчальних закладів, учні І-ІІ курсів професійно-технічних училищ. Школярі у складі команд від Автономної Республіки Крим, областей України, міст Києва і Севастополя, які бажають взяти участь у ІІ (фінальному) етапі змагань, після проведення І етапу Турніру подають заявки до ОК Турніру, який приймає рішення про запрошення команди на змагання.
2. Склад команди
У ТЮІ можуть брати участь команди у складі чотирьох-п’яти учнів старших класів. Не допускаються до участі у Турнірі студенти вищих навчальних закладів. Протягом проведення фінального етапу Турніру забороняється змінювати персональний склад команди. Кожну команду очолює капітан, який є офіційним її представником. Капітану надається право розподіляти обов’язки між членами команди під час історичного раунду.
3. Керівник команди
Команду учасників ТЮІ супроводжує один керівник, який відповідає за життя та здоров’я учнів, надає необхідну науково-методичну і морально-психологічну підтримку та допомогу.
V. Склад журі
Журі Турніру формується організаційним комітетом. До роботи в складі журі запрошуються вчені, викладачі та студенти вищих навчальних закладів, методисти і вчителі з різних регіонів України. При проведенні відбіркових боїв, при необхідності, до складу журі можуть залучатися керівники команд. Керівники команд не можуть бути членами журі в тих групах, у яких змагаються їх команди. Перед початком кожної гри ведучий оголошує склад журі членам команд та гостям Турніру.
VІ. Регламент турніру
І етап ТЮІ проводиться між командами школярів на регіональному, обласному або міському рівнях.
Заключний етап Всеукраїнського турніру юних істориків проводиться в термін, визначений Організаційним комітетом (березень-квітень), протягом 5-6 днів. Команди беруть участь у наукових дискусіях – історичних раундах:
1.  Відбіркові (чвертьфінальні) історичні граунди.
2.  Півфінальний історичний раунд.
3.  Фінальний історичний раунд.
VIІ. Правила історичного раунду
Перед початком змагань представляються команди, які беруть участь у відповідному раунді, та проводиться жеребкування для визначення нумерації команд. В історичному раунді беруть участь 3 (2 або 4) команди в залежності від загального числа команд-учасниць. Історичний раунд проводиться в три (або чотири) дії. У кожній із цих дій команда виступає в одній із трьох (чотирьох) ролей: Доповідач, Опонент, Рецензент, Спостерігач.
Дії проводяться відповідно до поданої схеми:
Трикомандний раунд
Чотирикомандний раунд
Дія
Дія
Команда
1
2
3
Команда
1
2
3
4
1
Д
Р
О
1
Д
С
Р
О
2
О
Д
Р
2
О
Д
С
Р
3
Р
О
Д
3
Р
О
Д
С




4
С
Р
О
Д
Під час змагань гравці не мають права спілкуватися або консультуватися ні з ким, крім членів журі. Кожний член команди під час одного раунду має право виступати у якості Доповідача, Опонента або Рецензента не більше одного разу.
VIІI. Регламент історичного раунду
1.  Опонент викликає Доповідача на задачу – 1 хв.
2.  Доповідач приймає чи відхиляє виклик – 1 хв.
3.  Підготовка до доповіді – 2 хв.
4.  Доповідь - 7хв.
5.  Запитання Опонента до Доповідача і його відповіді – 2 хв.
6.  Підготовка до опанування – 2 хв.
7.  Опанування – 5 хв.
8.  Запитання Рецензента до Доповідача і до Опонента, їх відповіді – 3 хв.
9.  Підготовка до рецензування – 2 хв.
10.   Рецензування відповідей Доповідача й Опонента – 3 хв.
11.   Заключне слово Рецензента, Опонента, Доповідача (загальна полеміка) – 5-7 хв.
12.   Запитання журі – 2 хв.
13.   Виставлення оцінок – 2 хв.
14.   Слово журі – 3 хв.
IХ. Виступ команд протягом історичного раунду
Доповідач (один або два члени команди на рівних правах) викладає суть рішення завдання, акцентуючи увагу на наукових підходах в історії до того чи іншого факту, події. Під час свого виступу Доповідач має право використовувати раніше підготовлені малюнки, схеми, карти, слайди, фотографі, комп’ютерні технології. Має право не відповідати на запитання Опонента до початку обговорення доповіді, не відповідати на запитання, на які вже була дана відповідь, якщо питання некоректні або виходять за рамки наукової дискусії з даного завдання.
Опонент (один або два члени команди) висловлює критичні зауваження до доповіді, вказує на її позитивні сторони, виявляє недоліки та помилки у висвітленні заданої проблеми. Опонент повинен формулювати свої запитання у ввічливій, коректній формі, повторювати й уточнювати свої запитання на прохання Доповідача та журі. У відбіркових історичних раундах Опонент не має права висвітлювати своє розв’язання завдання, але може вказати на недоліки у доповіді, спираючись на матеріал, який використовувався ним у вирішенні цієї задачі. Він акцентує свою увагу на науковий характер доповіді. Під час полеміки обговорюється висвітлення завдання Доповідачем.
Рецензент (один член команди) дає коротку оцінку виступам Доповідача й Опонента. Рецензування не повинно копіювати опанування. Рецензент дає оцінку виступу Доповідача у випадку, якщо вона не збігається з оцінкою Опонента або якщо Опонент не помітив неточностей та істотних недоліків у відповіді.
Спостерігач бере участь у загальній полеміці. Питання, які ставить Спостерігач, повинні бути уточнюючими і стосуватися тільки доповіді, яка була заслухана.
Під час історичного раунду кожен член команди має право виступати у ролі Доповідача, Опонента або Рецензента тільки один раз. Запитання може задавати будь-який член відповідної команди. Відповідає на запитання Доповідач, Опонент або доповнюють відповідь члени їх команд (з дозволу ведучого).
Обмеження кількості виступів
Кожний учасник команди протягом одного історичного раунду (З або 4 дії) може виступати не більше одного разу.
Уточнюючі запитання і відповіді на них, а також участь у полеміці виступами не вважаються.
Основним завданням Ведучого є створення умов для нормального проведення історичних раундів.
Обов’язки:
·         слідкувати за дотриманням регламенту;
·         створювати умови для нормальної роботи журі (слідкувати за поведінкою команд, зачитувати умови задач, оцінки журі);
·         слідкувати за характером питань, які ставляться, запобігати їх повторенню;
·         слідкувати за дискусією і припиняти її в разі неконструктивності;
·         слідкувати за характером запитань журі – вони повинні мати тільки уточнюючий зміст;
·         визначати спосіб початкового розподілу ролей (жеребкування, конкурс капітанів і т.ін.);
·         слідкувати за тим, щоб поряд із командами не було нікого з осіб, які не є членами команди.
Ведучий має право:
·         зупиняти учасника, який порушив регламент ТЮІ;
·         знімати запитання, які повторюються;
·         усунути команду від участі «в раунді, якщо вона регулярно порушує правила Турніру або своєю поведінкою заважає нормальному проведенню гри (за згодою журі)’;
·         у разі необхідності надавати учасникам додатковий час (не більше 1 хв.);
·         надавати слово керівникам команди або глядачам (тільки після виставлення оцінок).
Ведучий не має права:
·         порушувати регламент;
·         зупиняти учасників до закінчення часу, наданого для виступу;
·         коментувати виступи та висловлювати свою думку;
·         порушувати правила ТЮІ;
·         ставити навідні питання.
Оцінка виступу команд
Після кожної дії журі виставляє командам оцінки з урахуванням усіх виступів членів команди: доповідь, опанування, рецензування, запитання та відповіді, участь у полеміці. Далі оцінки переводяться у бали з відповідними коефіцієнтами для Доповідача, Опонента, Рецензента за такою схемою:
оцінка
5+
5
5-
4+
4
4-
3+
3
3-
бали
53
50
47
43
40
37
33
30
27
Коефіцієнти:

Доповідач
Опонент
Рецензент
Коефіцієнт
3,0 або менше
2,0 або 2,2
1,0
Якщо в журі 5 або 6 чоловік, то при підрахуванні балів відкидається одна нижча оцінка; якщо в журі більше 6 чоловік, то відкидається одна вища і одна нижча оцінки.
Залікові параметри історичного раунду
Для команди в історичному раунді:
·         SP – сума балів, яка дорівнює сумі арифметично усереднених залікових очків, помножених на відповідний коефіцієнт, округлений до 1.
·         SPj – сума балів команди, яка зайняла місце j в даному раунді.
·         Rj – рейтинг команди, що посіла місце j, який визначається за таблицею порівняння місця j, суми балів SPj і різниці між SP лідера і SPj команди.

Місце команди в історичному раунді
1
2
2
3,4
3,4

SP1-SPj<7
SP1-SPj>6
SP2-SPj<7
SP2-SPj>6
SPj>289
5
5
4
4
3
290>SPj>239
4
4
3
3
2
240>SPj>189
3
3
2
2
1
190>SPj
2
2
1
1
0
Це правило визначення R використовується в усіх раундах.
TSP – загальна сума балів, яка дорівнює сумі SPj.
TR. – загальний рейтинг – сума рейтингів команди у всіх раундах.
X. Відбіркові історичні раунди
Під час відбіркових раундів будь-які дві команди не можуть зустрічатися більше одного разу. Порядкові номери команд визначаються жеребкуванням перед початком відбіркових раундів.
Задачі, представлені в рамках одного історичного раунду, повинні бути різноманітними за періодикою, історичними подіями та фактами.
Опонент може викликати Доповідача на будь-яку задачу, крім тієї, яка:
·         виключена Оргкомітетом;
·         повідомлена Доповідачем у будь-якій ролі раніше;
·         повідомлена Опонентом у будь-якій ролі раніше;
·         оголошена Доповідачем як «вічна відмова».
Протягом усіх відбіркових і півфінального раундів Доповідач може двічі відхиляти виклик без штрафних санкцій. Кожна наступна відмова зменшує коефіцієнт Доповідача на 0,2. Доповідач має право протягом відбіркових змагань одне із завдань оголосити як «вічну відмову».
Півфінальний раунд
За рішенням журі шість (або 9, 12, 15, 18...) команд, які отримали найвищий рейтинг (TR) у відбіркових боях, беруть участь у півфіналі. Команди, що посідають 7-8 (або...16-17) місця, можуть брати участь у півфіналі, якщо їх рейтинг дорівнює рейтингу команди, яка займає 6 (або 9, 12, 15, 18...) місце, і якщо сума балів відрізняється не більш, ніж на 6 балів від суми балів команди, яка посіла 6 (або 9, 12, 15, 18...) місце. Ролі розподіляються між командами за результатами конкурсу капітанів або жеребкування.
Групи для півфінальних змагань формуються таким чином (у таблиці цифри – місця, які посіли команди-півфіналісти під час чвертьфінальних змагань):
І група
1
6
11
ІІ група
2
7
12
ІІІ група
3
8
13
IV група
4
9
14
V група
5
10
15
Фінальний раунд
Якщо півфінал складався із трьох або більше груп, переможцями півфіналу стають команди, які протягом півфіналу набрали найбільшу кількість балів у своїх групах. Переможці півфіналу беруть участь у фіналі.
Якщо в одній із груп фіналістів після півфіналу опинилося 2 команди, третій фіналіст визначається найвищою сумою балів серед команд, які посіли другі місця в півфіналі, за умови, що різниця балів між ними більша шести. Інакше в фіналі братимуть участь чотири команди.
Переможці турніру
Півфіналісти забезпечують собі III місце. Учасники фіналу забезпечують собі II місце і змагаються за І.
При визначенні загальної кількості команд-переможців їх число не повинно перевищувати 50% від загальної кількості команд-учасниць фінального етапу турніру.
Апеляція
У разі, якщо команда не задоволена одним із наступних пунктів:
а)  результатами раунду;
б)  роботою ведучого;
в)  роботою журі,
вона має право подати апеляцію експерту-консультанту ТЮІ. Апеляція подається журі ТЮІ капітаном команди (і тільки ним) протягом години після раунду.
Апеляція повинна включати в себе:
а)  виклад факту порушення;
б)  посилання на ті пункти даних правил, які було порушено;
в)  посилання на те, що інша команда (або команди) теж відзначила факт порушення (можливе посилання на ведучого).
Рішення про розгляд апеляції приймають експерт-консультант і представник ОК, відповідальний за дотримання вимог «Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності». Якщо прийнято рішення про розгляд апеляції, то її зміст повинен бути розглянутий журі або ОК ТЮІ. Претензії не будуть задоволені, якщо:
а)  порушення не виходить за межі даних правил;
б)  журі та інші учасники раунду не виявляють порушення;
в)  наявність або відсутність факту порушення жодним чином не змінюють результатів бою.
У випадку справедливості апеляції спосіб її задовольнити буде вироблений ОК та журі ТЮІ на спільному засіданні.
Всеукраїнський турнір юних істориків проводиться щорічно відповідно до Наказу міністерства освіти і науки України «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад та турнірів» та «Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади з базових і спеціальних дисциплін, турніри, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності», затвердженого наказом МОН України від 18 серпня 1998 року № 305.
Правила проведення
У турнірі можуть брати участь учні старших класів загальноосвітніх та спеціалізованих шкіл, учні 1-2 курсів професійно-технічних училищ.
Команда складається з 3-5 учнів старших класів. Кожну команду очолює капітан, який є її офіційним представником. Протягом проведення фінального етапу турніру забороняється змінювати персональний склад команди.
Турнір проходить у два етапи:
І етап – проводиться між командами школярів на регіональному, обласному або міському рівнях;
ІІ етап – заключний, проводиться в термін, визначений оргкомітетом.
Школярі у складі команд від області, які бажають узяти участь у фінальному етапі змагань, після проведення І етапу турніру подають заявки до оргкомітету турніру юних істориків.
Команди беруть участь у наукових дискусіях – історичних раундах:
·         три відбіркові історичних раунди;
·         півфінальний історичний раунд;
·         фінальний історичний раунд.
В історичному раунді беруть участь 3, 2 або 4 команди залежно від загального числа команд. Історичний раунд проводиться в три (або чотири) дії. У кожній із цих дій команда виступає в одній із трьох (чотирьох) ролей: Доповідач, Опонент, Рецензент, Спостерігач.
За рішенням журі шість або дев'ять команд, які отримали найвищий рейтинг у відбіркових боях беруть участь у півфіналі.
Переможцями півфіналу стають три команди, які протягом півфіналу набрали найбільшу кількість балів у своїх групах. Переможці півфіналу беруть участь у фіналі.

Завдання для чвертьфінальних змагань складаються робочою комісією і мають бути розісланими командам (опублікованими в загальнодоступних джерелах) не пізніше жовтня. Ці завдання можуть бути запропоновані для проведення шкільних, районних, міських та обласних турнірів. Завдання фінального туру повідомляються під час проведення заключного етапу турніру.

Немає коментарів:

Дописати коментар